Na zawarcie ślubu w kościele w Polsce decyduje się zdecydowana większość młodych par. trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich dotrwają ze sobą do ostatnich dni którejś ze stron. W wielu małżeństwach z czasem pojawia się więc pytanie jak unieważnić ślub kościelny.
Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że pytanie o kościelny rozwód jest ogromnym błędem. W kościele katolickim nie ma bowiem rozwodów, a jedynym słusznym pytaniem w tym wypadku jest pytanie jak unieważnić ślub kościelny. Kościół katolicki wiąże dwoje ludzi na zawsze. W niektórych sytuacjach możliwe staje się jednak unieważnienie udzielonego ślubu.
Jak unieważnić ślub kościelny to pytanie, na które większość z nas nie potrafi udzielić odpowiedzi. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że procedura unieważnienia związku małżeńskiego, który zawarty został w kościele naprawdę nie jest prosta. Trzeba wiedzieć, że wiąże się to z mnóstwem przesłuchań, nieraz badaniami u psychologa bądź psychiatry. Wiele osób, które uzyskały odpowiedź na pytanie jak unieważnić ślub kościelny rezygnuje z całej procedury i decyduje się na życie w grzechu.
Jak unieważnić ślub kościelny to pytanie, które często zadają sobie ludzie, który po prostu przestali darzyć się uczuciem. Tymczasem trzeba wyraźnie powiedzieć, że kościół katolicki unieważnia ślub tylko wówczas, gdy stwierdza istnienie poważnych przyczyn, które w ogóle uniemożliwiały jego zawarcie. Wygaśnięcie uczucia lub znudzenie się sobą nie jest więc podstawą do tego, aby ślub kościelny mógł zostać unieważniony.
Jak unieważnić ślub kościelny to pytanie, które często zadają sobie także osoby, które zostały zdradzone. To także nie jest podstawą do tego, aby ślub został przez kościół katolicki unieważniony. Wiele osób zapyta więc w tym miejscu w jakich sytuacjach możliwe jest unieważnienie ślubu kościelnego.
Jedną z przyczyn jest niedojrzałość małżonków. Tutaj przykładem może być na przykład sytuacja, kiedy młodzi ludzie decydują się na zawarcie związku małżeńskiego pod wpływem rodziców lub dlatego, że kobieta spodziewa się dziecka. Kieruje więc nimi w pełni niedojrzała motywacja, z powodu której ślub kościelny może zostać unieważniony. Co ważne: nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla którejkolwiek ze stron. Po unieważnieniu związku możliwe jest ponowne zawarcie ślubu kościelnego z inną osobą.
Ślub kościelny może zostać unieważniony również wtedy, kiedy uda się stwierdzić, że jeszcze przed ślubem jedna ze stron cierpiała na zaburzenia psychiczne, wiedziała o tym, a mimo to nie poinformowała o tym osoby, która zamierzała wstąpić z nią w związek małżeński. Chodzi tu między innymi o rozmaite zaburzenia osobowości, które tak naprawdę uniemożliwiają prawidłowego funkcjonowanie w małżeństwie i stworzenie zdrowej rodziny.
Ciekawym jest fakt, że nikt nie unieważni ślubu kościelnego dlatego, że już w trakcie trwania małżeństwa u jednego z małżonków rozwinął się na przykład alkoholizm bądź narkomania. Trzeba pamiętać, że przed ołtarzem ślubujemy miłość nie tylko w zdrowiu, ale również w chorobie.