Świadkowie i ich zadania

Świadkowie i ich zadania

Na świadków wybiera się osoby najbliższe – przyjaciół, rodzeństwo, kuzynostwo. Muszą to być ludzie, z którymi para młoda ma świetny kontakt i którym można zaufać. Świadek musi być osobą pełnoletnią oraz posiadać ważny dokument tożsamości. Jeśli para młoda bierze ślub kościelny, świadkowie nie muszą być jednak osobami wierzącymi – poświadczają oni bowiem ślub cywilny, nie kościelny. W wielu kręgach na świadków wybiera się osoby wolne, jednak nie ma też problemu, jeśli są oni w związkach małżeńskich. Bycie świadkiem traktowane jest jako zaszczyt i nobilitacja. Nic więc dziwnego, że świadkowie zawsze przygotowują się do swojej roli, chcąc wypaść jak najlepiej i nie zawieść oczekiwań młodej pary. Szczególnie przejmują się tym osoby, które zostają świadkami po raz pierwszy. Nie zawsze wiedzą bowiem, jakie są zadania i obowiązki świadków, czym powinni się zająć. Ważne, by pamiętać, że rola świadków rozpoczyna się podczas przygotowań do ślubu, a kończy na weselu.
Świadek to nie tylko osoba, która podpisuje dokumenty, stwierdzające zaślubiny młodej pary. Jest to oczywiście jego najważniejsza rola, jednak nie jedyna. Podczas przygotowań do ślubu i wesela, świadkowa towarzyszy pannie młodej, natomiast świadek – panu młodemu. Świadkowie uczestniczą w wyborze strojów ślubnych, przeglądają zaproszenia i winietki, szukają sali czy pomagają załatwiać drobne prace organizacyjne. Nie są to oczywiście elementy obowiązkowe, ale aktywne uczestnictwo w organizacji pomaga odciążyć młodą parę i jest okazją do jeszcze większego zacieśnienia więzi.
Co istotne, świadkowie organizują również wieczór panieński i kawalerski. Według zwyczaju, płacą oni za całą imprezę (lub organizują składki uczestników), wybierają miejsce i zajmują się całym przygotowaniem. Muszą oni także zaprosić gości (państwo młodzi robią zwykle listy tych osób, z którymi chcieliby spędzić czas). Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego to świetna zabawa, ale także duża odpowiedzialność. Wszystko musi być przemyślane i dopięte na ostatni guzik.
Zaraz po ślubie, kiedy młodym składane są życzenia, świadek i świadkowa odbierają prezenty, kwiaty i koperty. Zwykle przyjmuje się, że świadkowa odbiera bukiety, natomiast świadek – koperty i cięższe przedmioty. Potem zwykle wkłada się je do ozdobnych koszy czy innych przygotowanych pojemników. Podczas wesela świadkowie mają natomiast zabawiać gości, tańczyć z nimi i polewać im alkohol (świadek). Powinni oni cały czas zachować trzeźwy umysł i czuwać nad tym, by wszystko było dobrze. Świadkowa musi również przygotować specjalną torebkę dla panny młodej, w której znajdą się zapasowe rajstopy, tabletki przeciwbólowe i wszystko to, co może przydać się w trakcie zabawy.
Bycie świadkiem jest zaszczytem, ale także ogromną odpowiedzialnością. Dobrze zorganizowany świadek może pomóc parze młodej i sprawić, że będzie to dla niej jeszcze piękniejszy dzień! Warto więc skupić się na tej roli i przygotować do niej w sposób odpowiedni, a także przez całe wesele pamiętać o zabawianiu gości.

Replies: 0 /

You might also like …

Post Comment